Wybuch metanu kopalnia barbara

Górnictwo w swym regionu jest najwspanialsze na pełnym świecie, a ponadto mimo metanowych pokładów węgla najbezpieczniejszym. Bezpieczeństwo osiągnięto przez użycie różnorodnych techniki oraz bezpieczeństw, dzięki którym ograniczamy możliwość zapalenia się czy wybuchu metanu.

Chcąc uniknąć wybuchu metanu, minimalizujemy bycie czynników go zapalających, których życie możemy ograniczyć poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń. Na działki kopalni czyli do ściany czyli do przodka musi być spowodowany prąd zasilający kombajny i przenośniki transportujące urobek. To tak na zysk wytworzenia się iskrzenia uszkodzonych kabli, czy wytworzenie się łuku elektrycznego, powraca do zapalenia i wybuchu metanu. Dlatego również we pełnych urządzeniach elektrycznych traktowana jest profesjonalna ochrona przeciwwybuchowa (explosion protection). Dzięki takiej ochronie wprowadzanej w ostatnich każdych urządzeniach oraz maszynach minimalizujemy przedostanie się potencjału elektrycznego do centrum metanowego dzięki czemu w razie awarii nie dotrze do tragedii. Górnicy elektrycy chodzący na przyszłości kopalni są specjalnie szkoleni z działu ochrony przeciwwybuchowej i ognioszczelności tak, aby potrafili oni bezpiecznie dla siebie również własnych ludzi dołowych tworzyć osobistą pracę. Każdy elektryk dołowy raz na pięć lat musi liczyć start w takim szkoleniu zakończonym egzaminem, dzięki czemu jego myśl zostanie odświeżona oraz wprowadzi się z innymi przepisami oraz stylami osiągnięci ognioszczelności i przeciwwybuchowości. Ochrona przeciwwybuchowa i ognioszczelność jest wtedy ważnym elementem zwracanym na wszelkiej kopalni, dzięki czemu minimalizowane jest zagrożenie wybuchem metanu.