Stosunki miedzynarodowe a praca

comarch erp e-sklepComarch ERP XL e-Commerce | Systemy ERP | POLKAS

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, natomiast nie po paru miesiącach, jak więc bywało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Drogę na następny koniec świata nie ma już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo różnych drogi współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się bliższe oraz dostępniejsze, oraz co za tym chodzi - i bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można zdobyć się na następny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna cywilizacja także inne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a silna wylądować w Azji, w Afryce czyli na tropikalnej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Grup Europejskiej a każdy jej obywatel może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka wymaga uzyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle zauważalne są w ostatnim przykładu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio dołączając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w własnej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To warte w poważnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.