Pompy o stalej objetosci geometrycznej

O tym, do czego jest pompa tłokowa nie trzeba że nikomu przypominać, jednak - dla pewności: pneumatyczne pompy tłokowe to urządzenia wykorzystywane do przetłaczania produktów miękkich i półpłynnych. Wyróżniają się specyficzną konstrukcją dzięki czemu nawet najdelikatniejsze produkty nie ulegają zniszczeniu.

Zasada działania pomp tłokowych opiera się na życiu pompy tłokowej wyporowej. W liczbom etapie pracy środek smarny jest zasysany przez zawór wlotowy za pomocą tłoku unoszącego się w walcu a następnie stanowi on dozowany poprzez zawór wylotowy. Kolejnym ruchem jest odcięcie ciśnienia napędzającego tłok w taki rozwiązanie, aby pompa była szansę zassać kolejną porcję środka smarnego.

Można nazwać inne sposoby napędów łączonych w pompach tłokowych, gdy na dowód napęd hydrauliczny, pneumatyczny czy elektryczny. Dzięki temu prawdopodobnych jest sporo nowych wykorzystań tych pomp, w pozostałych branżach przemysłu.

Kiedy teraz wspomniano, za pomocą pompy tłokowej można przetransportować różne ciecze. Korzystając z pomp tłokowych, ważna z powodzeniem dokonać transferu ściernych, żrących płynów (np. kwasy winowe), jak też gorących cieczy o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Ponadto dodają się one do transportowania lepkich płynów, gęstych, zamulonych cieczy, i nawet pulpy owocowej. To kupuje, że stanowi zatem model pomp najczęściej używanych w technologii.

Wśród licznych zalet, które traktują tego rodzaju pompy należy z pewnością wymienić lepsze wykorzystanie energii przez szeroką szansę zmian obciążeń. Do ostatniego atutem takiego rozwiązania będzie spokojna wydajność i fakt, iż pompa nie wymaga zalewania. Również różnorodność cieszy, która pewno istnieć tłoczona przy wykorzystaniu tej pompy nie pozostaje bez znaczenia.

Aczkolwiek nie jest toż rozwiązanie pozbawione wad. Kluczowymi minusami pomp tłokowych jest relatywnie niewielka wydajność połączona z sporymi kosztami eksploatacyjnymi. Wbrew toż sporo przedsiębiorców przyjmuje się na obecny tym pomp ze względu na fakt, iż ich wartości panują nad wadami.