Lokal gastronomiczny karol

Każdy dom gastronomiczny wcześnie czy później staje przed wyzwaniem przyrządzenia porcji mięsa dla znaczniejszej miar ludzi. Przy czym porcje powinny stanowić możliwe takie same i przygotowane w jak najmniejszym czasie aby uniknąć strat smaku płynących z dalekiego przechowywania.

Na szczęście nowa metoda rozwiązała ten problem oferując kucharzom możliwość mechanicznej obróbki mięsa. Umieszczone w noże nacinając mięso podnoszą jego soczystość bez strat pulchności spowodowanej tradycyjnym rozbijaniem. Pozwalają zarówno na uniknięcie rozbryzgiwania się płynów co przesuwa się na zwiększenie poziomu czystości w miejscu pozycji.
Na placu wyróżniamy dwa rodzaje kotleciarek, dzielące się przede każdym napędem, mocą produkcyjną i dostępnymi funkcjami. Koszt poszczególnych modeli zależy często od użytych materiałów, producenta i wdrożonych w nich rozwiązań.
Kotleciarka ręczna to łatwe urządzenie przeznaczone przede wszystkim do celu domowego i niskiej gastronomii. Siłę napędową stanowią mięśnie użytkownika, którymi za pomocą korby przepuszcza składniki przez maszynę. Dużą cechą tego rodzaju narzędzi jest nieduża ilość zajmowanego miejsca, jednak z początku dość dużej (od jakiś 800 do 10 tys. zł) ceny mogą ogłaszać się nieopłacalne dla własnych użytkowników. Zaletą jest wiele mniejsza moc przerobowa w zestawieniu z opisaną niżej kotleciarką elektryczną.
Kotleciarka elektryczna to organizacja dedykowana przede wszystkim dla lokali gastronomicznych. W przeciwieństwie do kotleciarki ręcznej wałki z ostrzami kierowane są za pomocą silnika.
Dzięki wyłączeniu obracania korbą i ograniczeniu roli pracownika do wkładania mięsa znacznie zwiększa moc przerobową. Jedynym ograniczeniem ujawnia się być sprawność operatora (do nawet 400 kotletów na godzinę). Ten gatunek urządzenia zajmuje mało wiele miejsca niż tradycyjny odpowiednik a duża cena (z ok. 2,5 tys do nawet kilkunastu tys.zł) jest jednoznaczną przeszkodą do wykorzystywania jej w warunkach domowych.