Kasa fiskalna elzab k10 instrukcja

In vitro (zapłodnienie pozaustrojowe) to często ostatnia deska ratunku dla par starających się o dziecko. Jest wolnym i stresującym procesem, jednak wiele szczęśliwych par może, dzięki tej technologii, cieszyć się upragnionym potomstwem, nawet kiedy nowe metody okazały się zawodne. Zabieg liczy na połączeniu plemnika z komórką jajową w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem kobiety.

Wskazania do sposobu mogą być przyczynę zarówno po stronie partnera (obniżone parametry nasienia), kiedy i kobiety (niedrożność jajowodów, niemożność owulacji). Częstym wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego jest niepłodność idiopatyczna, której przyczyny są nieznane. Przed przeprowadzeniem in vitro wskazane jest spowodowanie przez pacjentkę zestawu badań laboratoryjnych, i przez partnera badania nasienia. Następnie przyszli rodzice muszą wyrazić pisemną wiedzę na zakończenie zabiegu. Kolejną metodą jest stymulacja hormonalna (farmakologiczna) kobiety, w charakterze zwiększenia liczb dojrzałych komórek jajowych. Leki także ich dawkowanie planowane są indywidualnie przez lekarza, razem z wynikami wcześniejszych badań pacjentki. Drugim okresem jest pobranie komórek jajowych kobiety, w czasie wyznaczonym przez specjalisty. Zabieg kończy się przy znieczuleniu ogólnym oraz trwa kilkanaście minut. Polega on na nakłuciu widocznych pęcherzyków w obu jajnikach, w obiektu uzyskania płynu pęcherzykowego zawierającego komórki jajowe. Jednocześnie partner pacjentki przedstawia się na oddanie nasienia (potrzebne jest zachowanie kilkudniowej abstynencji seksualnej przed zabiegiem). Drugim okresem jest związanie pobranych komórek jajowych z plemnikami, w warunkach laboratoryjnych. Powstałe w ten rób zarodki składa się w inkubatorze, gdzie istnieją doskonałe powody do ich rozwoju. Po paru dniach plasuje się je do macicy pacjentki, za pomocą cienkiego cewnika. Ten stopień zabiegu nie jest mocny, dlatego nie wymaga znieczulenia. Po transferze zarodków pacjentka powinna ograniczyć aktywność fizyczną (potrzebna jest krótka abstynencja seksualna) oraz przestawić się na stały sposób życia. Po kilkunastu dniach musi zgłosić się do kliniki na pokrycie ciąży biochemicznej. W piątym tygodniu po zabiegu potrzebne jest stworzenie USG potwierdzające ciążę. W razie niepowodzenia istnieje możliwość powtórzenia zabiegu z zastosowaniem gotowych, rezerwowych zarodków. Według najnowszych badań, skuteczność in vitro wynosi około 40%. Zabieg obecny istnieje jednak tą korzyścią dla par bezskutecznie starających się o dziecko.