Dotacje na rozwoj firmy jednoosobowej 2015

Frezowanie cnc określane jest jak proces obróbki, w ciągu jakiej z obrabianego przedmiotu przekłada się określoną ilość materiału. W ciągu frezowania przeprowadzane są jak najniższe wiórki materiałów. Bierze się bardzo mocno wykorzystujące się maszyny, które tworzą z danym posuwem. Maszyny te są określane mianem frezarek. Najczęściej można się spotkać z frezarkami klasycznymi i techniką frezowania na froterze. Metoda frezowania cnc bazuje na komputerowym sterowaniu urządzenia.

Przyznaje się trzy podstawowe typy frezowania: współbieżne, czołowe oraz walcowo-czołowe. W momencie frezowania powierzchni czołowych oś rotacji jest analogiczna do powierzchni poddanej obróbce. Wzdłuż obwodu koła uważają się zęby frezu, z których wszystek działa samodzielnie. W przypadku obróbki powierzchni obrotowych frezy kładą się z zębów prostych lub spiralnych. Frezowanie cnc czołowe oznacza, że frez wybiera się we wrzecionie. Prostopadle do wielkości poddanej obróbce znajduje się oś obrotu. Obróbka jest poprzez krawędzie czołowe frezu. W toku frezowania walcowo-czołowego następuje pionowy obrót frezu wzdłuż obrabianej powierzchni. W przypadku poddania obróbce powierzchni skośnych frez może stanowić dość pochylony. Możliwe istnieje zarówno obrabianie (skrawanie) materiału na końcach kiedy tylko frez posiada uzębienie ważne. W współzależności od typie materiału, który jest żyć człowiek obróbce stosuje się różne narzędzia do frezowania. Frezy walcowo-czołowe skrawają bocznie i czołowo. Frezy tarczowe skrawają po bokach. Na tarczy uważają się na zmian skośne zęby, które skrawają naprzemiennie w rowku. Dzięki temu praktyczne jest pomocne odprowadzanie wiórów. We frezach kątowych krawędzie tnące są ustawione pod innymi kątami.