Bycie rodzicem chrzestnym

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w jakim powraca do ograniczenia ilości czerwonych krwinek. Są oryginalne przyczyny powstania niedokrwistości w organizmie zdrowego człowieka: może być zrobiona utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów lub jeszcze w kontaktu ze skróceniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie to istnieje raczej często spotykanie wśród kobiet w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Ale w przypadku kobiet przy nadziei definicja anemii wygląda trochę inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości krwi dodatkowo jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest zatem zjawiskiem zupełnie prostym. W sezonie ciąży to informujemy o zaistnieniu anemii, kiedy podchodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie wrzuca to wprawdzie faktu, że wielkie niedobory czerwonych krwinek w układzie przyszłej mamy mogą doprowadzić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W liczbom trymestrze ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, i nawet poronieniem. W nowym kwartale może spowodować do stworzenia wad rodzonych, a w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede każdym spożywanie alkoholu i pieczenie papierosów. Inne to ciąża mnoga, niedobór witam i zalet odżywczych w diecie, na jakie zapotrzebowanie dość mocno żyje w sezonie wstąpienia w ciążę. Leczenie anemii zależy od jej stopnia zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której początkiem był brak żelaza, jest stale leczona doustnymi środkami dostarczającymi jego liczbę. Bardzo rzadko łączy się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, istnieje zatem a droga o moc większa niż w wypadku przyjmowania suplementów diety. Sprowadzają się przypadki, kiedy konieczna będzie dodatkowo transfuzja krwi – dzieje się tak zwykle w sytuacjach obfitego krwawienia, na dowód podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość łatwo rozpoznawalnym, jej faktami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, problemy z opinią i koncentracją, zawroty głowy.

Jeżeli to, będąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z danych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ nieleczona anemia może dostarczyć do właściwych uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.